Drogie Koleżanki i Koledzy,
Z wielką przyjemnością zapraszam do uczestnictwa w IX Klinicznym Forum Ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, które odbędzie się w dniach 16-18 października 2025 r. w Warszawie.
„Nowoczesne terapie i aktualne wytyczne w astmie i chorobach alergicznych” – to hasło będzie przyświecać naszemu najbliższemu spotkaniu. Dlaczego właśnie taki wybór? Astma jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że cierpi na nią około 300 milionów osób, a do 2025 roku ta liczba może wzrosnąć o kolejne 100 milionów. – wśród dzieci astma jest najpowszechniejszą chorobą przewlekłą. W Polsce badania epidemiologiczne wskazują, że na astmę może cierpieć około 4 milionów ludzi, z czego niemal połowa o tym nie wie, albo jest leczona ze złym rozpoznaniem lub złymi metodami. Astma to także ogromne koszty: w latach 2015-2019 w budżecie NFZ wydatkowano na nią ponad 1 mld złotych, z czego w 2019 roku 75 mln złotych związanych było z hospitalizacjami, a koszty pośrednie związane z utratą produktywności w 2019 roku były powyżej 195 mln złotych.
Co może poprawić sytuację? Nowoczesne terapie i aktualne wytyczne. To właśnie w leczeniu astmy obserwujemy ogromny rozwój nowych metod, które rewolucjonizują nasze podejście do choroby. Dzięki m.in. terapiom biologicznym nasi pacjenci z astmą ciężką wracają do względnie normalnego trybu życia. Nie zapominamy także o terapiach trójskładnikowych, nowych inhalatorach czy modyfikacjach leczenia opartego na naszym doświadczeniu. Jest to także możliwe dzięki nieustającej pracy polskich i światowych ekspertów opracowujących najbardziej aktualne i praktyczne wytyczne. Dzięki ich pracy mamy możliwość pomocy chorym na najlepszym możliwym poziomie. Należy tu wspomnieć o Koalicji na rzecz Leczenia Astmy, której standardy obok GINY, mają wielką wartość dla alergologów oraz „Alergologii Polskiej”, gdzie każdy praktyk znajdzie najbardziej potrzebne wytyczne.
Kliniczne Forum Ekspertów to jednak nie tylko astma, to także inne choroby alergiczne – zajmiemy się takimi tematami jak alergia na leki, alergie pokarmowe, immunoterapia, alergie skórne, itd. Zgodnie z hasłem Forum przedstawimy także najnowsze metody leczenia biologicznego, ale nie tylko w astmie – również w terapii polipów nosa, AZS czy pokrzywki. Chcemy przedstawić Państwu jako praktykom, to co może pomóc Państwu w pracy, co przyniesie ulgę pacjentowi i co poszerzy horyzonty w opanowaniu epidemii chorób alergicznych. Zadaniem Komitetu Naukowego Forum będzie stworzenie takiego programu, który umożliwi Państwu dotknięcie w praktyczny sposób najnowszych i najskuteczniejszych metod terapii chorób alergicznych – po to właśnie Forum jest organizowane dla Państwa jako ekspertów diagnostyki i leczenia.
Wierzę, że nasze najbliższe spotkanie w ramach Klinicznego Forum Ekspertów będzie doskonałą okazją do integracji naszego środowiska, a miły czas spędzony podczas twórczych dyskusji będzie zapamiętany przez wszystkich uczestników na długo.
Do zobaczenia w Warszawie!
Prof. Piotr Kuna
Przewodniczący Komitetu Naukowego
IX Klinicznego Forum Ekspertów
Polskiego Towarzystwa Alergologicznego